" بنيان ديزل در تاريخ هميشه بوده ، هست و خواهد ماند "

 روابط عمومي

 چهارشنبه 18 اسفند 1395

 بازديد 95 دفعه

 

ضمن عرض تبريك ايام مبارك و ارزشمند دهه فجر و همچنين تقدير و تشكر از دلسوزان عرصة كسب و كار ، مسئولين محترم استاني كه همواره حامي توليد و تجارت در ديار پر افتخار آذربايجان و شهر قهرمان پرور تبريز بوده اند ، بدينوسيله به استحضار ميرساند كه اين روزها فضا سازي افراد و يك رسانة خاص خبرساز شده است . در حاليكه همگي به اين امر معتقديم كه دانستن حق مردم است ، بعضي ها خود را به عنوان حق و براي افكار عمومي تبليغ مي نمايند.

چندي است قصة بنيان ديزل بهانه اي شده است كه تا عده اي غیر مسئول نیز با موج سواري از قِبَل اين نام و با ناديده گرفتن اقدامات تأثير گذار سرمايه گذاران مرتبط، مي خواهندنام و ناني براي خود فراهم كنند. نکتـۀ جالـب درایـن ارتبـاط مصاحبه های هدفدار و یکسویه (متمسک به اشتغال) رسانۀ خاص با اشخاص مختلف اعم از ذیصلاح مثل نمایند گان معزز ،دیگر مسئولان و ... که این گروه با جان و دل آماده هرگونه توضیحات وارائه مدارک مثبته به جهت تشحیذ ذهن آن عزیزان میباشد . ولي ورود افراد غيرصالح كه مشخص نيست به چه نيتي به موضوع فوق پرداخته اند نيزجاي سوال دارد مثل رئيس انجمن صنايع استان ومديرعامل سابق كه سمتي درحوزه اشخاص وشركتهاي خصوصي نداشته و ربطي نيز به آنان ندارد وارد ميشوند و دایۀ مهربانتر از مـادر شـده وفریاد " واصنعتا " سر میدهند و درکمال تعجب اینگونه افراد غیرصالح ورود به موضوع اهلیت خريدار نیز می نمایند.

با توجه به مطالب و موارد مطرح شده توسط اين رسانه خاص ، جهت تنوير افكار عمومي و احترام به رسانه هاي دلسوز و همچنين پاسخ به پرسشهاي ايجاد شده مواردي به شرح ذيل تقديم مي شود :

1- بنيان ديزل به عنوان يك كارخانة 50 ساله از زير مجموعه هاي هلدينگ دَريك مي باشد . اين مجموعه و دست اندركاران آن در حالي به ضد صنعت بودن متهم شده اند كه طي يك دهة اخير بيشترين خدمت رساني را در حوزة صنعت ، تجارت و خدمات در استان آذربايجان شرقي داشته اند و به دليل عِرق خود به اين منطقه تمامي سرمايه گذاري هاي خود را در ديار آذربايجان شرقي به انجام رسانده اند. تبديل آذربايجان به قطب فولاد كشور با راه اندازي مجموعه هاي فولاد بناب ، فولاد صائب تبريز ، گسترش فولاد سهند ، گروه صنعتي دُرپاد تبريز( اين مجموعه ها 75 % ظرفيت فعلي توليد محصولات فولادي در استان را شامل مي شوند ) ، تبديل تبريز به يكي از قطب هاي خودروسازي كشور براي اولين بار با راه اندازي ايران خودرو تبريز ، تبديل تبريز به يكي از قطب هاي تريلرسازي در ايران با راه اندازي مجموعه ماشين سازي ياقوت تبريز ، تبديل تبريز به يكي از پايه هاي پروازي كشور با ايرلاين آتا كه يكي از آرزوهاي هميشگي اين منطقه بود و ... آيا دليل كافي براي صنعتي ديده شدن مالك و سرمايه گذاران اين هلدينگ نيست ؟

آيا فعاليتهاي اين هلدينگ در عرصه معدن با وجود شركت توانگران سهند و فعاليتهاي كلان معدني اعم از سنگ آهن ، تيتانيوم ، سيليس و ... مورد توجه اين دوستان قرار گرفته است ؟ كافي است دقت كنيم كساني كه به زحمت اشتغال چند ده نفره را طي دو دهه توانسته اند ايجاد كنند از مجموعه اي ايراد مي گيرند كه به ايجاد اشتغال 15 هزار نفري بصورت مستقيم در منطقه كمك كرده است.

2 - كارخانه بنيان ديزل با 50 سال سابقه در امر توليد موتورهاي پركينز تحت ليسانس دُرمن ديزل در سال 1386 از طريق سازمان بورس خريداري شده ، متأسفانه در فرافكني هاي صورت گرفته اينطور اعلام شده كه اين مجموعه توسط مالكين فعلي از سازمان خصوصي سازي كشور خريداري شده كه چنين موضوعي صحت نداشته و اين مجموعه در چارچوب مقررات آن سازمان نبوده و نيست. تكنولوژي موجود در اين مجموعه تحت ليسانس شركت دُرمن ديزل بوده كه خود حدود 25 سال قبل تعطيل شده است پس از آن و قبل از خريد بنيان ديزل توسط مالك فعلي ، قرارداد همكاري با شركت VOLVO منعقد شده بود كه پيش از خريد اين مجموعه ، آن قرارداد هم كان لم يكن تلقي شد. ( رجوع شود به مكاتبات مديران وقت با نمايندگان محترم مجلس شوراي اسلامي در آن زمان ) همزمان با بحث تحريم ، اين شركت با توجه به زير ساختهاي خود و استهلاك ابنيه ، ماشين آلات فرسوده و عدم استاندارد بودن ارتفاع سوله هاي كارخانه ، نتوانست فنآوري مورد نياز را به روز نمايد. با توجه به اينكه مجموعه هلدينگ دَريك زير مجموعه هاي توليدي متنوعي داشته ، براي اينكه بنيان ديزل بتواند به حيات خود ادامه دهد به جوار يكي ديگر از مجموعه هاي صنعتي خود يعني تريلر سازي" ماشين سازي ياقوت تبريز " منتقل شد تا بنيان ديزل با تفكر تبديل موتورهاي ديزلي به موتورهاي برقي بتواند پروژه ساخت خودروهاي كوچك برقي را كه در اين مجموعه در حال امكان سنجي است به مرحله اجرا در بياورد و با احياي مجدد ،بنيان ديزل در تاريخ بوده ، هست و خواهد ماند.

3 - يكي از خدمات مهم مجموعة دَريك به مردم در كنار فعاليتهاي توليدي خود ، توجه به نشاط در جامعه ، برخوردار كردن مناطق كم برخوردار و ارائه خدمت به آحاد جامعه است. اين نوع خدمت در قالب تشكيل باشگاه فرهنگي ورزشي گسترش فولاد تبريز ، دانشگاه دَريك و مجتمع ورزشي ، فرهنگي و رفاهي -تفريحي آتا سنتر نمود پيدا كرده است. باشگاه گسترش فولاد تبريز سالهاست در ليگ برتر ايران ، تبريز را صاحب قطبي ديگر در فوتبال ايران نموده است . اين باشگاه تنها مجموعه ورزشي بخش خصوصي در كشور است كه استاديوم اختصاصي با استانداردهاي مورد تاييد فيفا را دارد. آكادمي فوتبال اين باشگاه جوانان اين ديار را تحت تربيت خود قرار داده است. اين آكادمي به مرجعي براي تربيت نسل جديد فوتباليست ها از منطقه آذربايجان تبديل شده است. دانشگاه دَريك به دنبال فعاليت در عرصه هايي است كه ظرفيت خالي آموزشي در آنها وجود دارد تا بتواند جوانان ارزشمند اين ديار را براي كسب و كار تربيت نمايد. ايجاد رشته هاي تحصيلي مانند مهندسي هوافضا ، خلباني ، مهمانداري و غیره که باعث ايجاد دانش فني اين حوزه در منطقه و تكثير آن در كشور خواهد شد. ايجاد آشيانه تعميرات مجموعه هواپيمايي آتا براي اولين بار در منطقه شمالغرب در فرودگاه تبريز خود به نوعي ايجاد و تكثير دانش فني در شهر تبريز است. آتا سنتر نيز با هدف برخورداري منطقه غرب تبريز از چنين ظرفيتي و همچنين به عنوان يك اقدام فرا منطقه اي در محل فعلي و در كنار باشگاه گسترش فولاد تبريز شكل خواهد گرفت . اين مجتمع به نوعي مركز خودرويي شمالغرب كشور محسوب گرديده و باعث ايجاد بيش از 3000 شغل مستقيم در آن خواهد شد.در همين راستا درخواست تغيير كاربري و طي شدن روال قانوني احداث اين مجموعه به مسئولان و ارگانهاي مربوطه ارائه شد ، كه با تصويب تغيير كاربري آن در كميسيون ماده 5 و تأييد مسئولان ارشد استاني اين پروژه شكل اجرايي به خود گرفت تا شاهد رونق يكي از مناطق كم برخوردار شهر تبريز شود ، آن مجموعه ( آتا سنتر ) که یک پروژه ملی می باشد باعث میگردد که غیر از خود استان و استان های همجوار حتی از کشورهای همسایه از جمله عراق ، ترکیه ، آذربایجان ، نخجوان ، ارمنستان جذب کرده و به رشد تجاری نیز کمک شایانی انجام دهد .

اينگونه زير سؤال بردن مصوبه قانوني به معناي زير سؤال بردن مسئولين ارشد شهر و استان در امر تصميم گيري است .

4 - موارد مطرح شده در ارتباط با مجموعه هلدينگ دَريك به صورت عام و بنيان ديزل به صورت خاص غرض ورزي خاص اين رسانه است كه هنوز پروندة تهمت هاي قبليش در مراجع قضايي مفتوح است. شايد اين فرافكني ها نيز از باب همين پرونده و به نوعي در جهت كسب رضايت اين مجموعه انجام مي شود كه در عالم واقع امكان پذير نخواهد بود. نكتة جالب در ارتباط با فضاسازي هاي اين رسانه ، مصاحبه با مخالفين طرح آتا سنتر بوده و با هيچ موافقي در اين عرصه صحبتي نشده است. آيا در اين منطقه اقدامات انجام شده هيچ موافقي ندارد ؟ در اين ارتباط گروه دَريك آماده مناظره با مخالفين طرح در يك فضاي منطقي و خارج از حُبّ و بغض هاي شخصي آن رسانه خاص است ، چرا كه اين روش جذب مخاطب به هر قيمتي ديگر نخ نما شده است . رسانه اي كه براي رسيدن به اهداف خود حتي كلام نوراني " صلوات " را هم به سخره مي گيرد .

با توجه به موارد ذكر شده فوق ، هلدينگ سرمايه گذاري دَريك وظيفة خود مي داند تمامي اقدامات را در چارچوب قانون و در جهت خدمت رساني به مردم شريف تبريز و آذربايجان برنامه ريزي و اجرا نمايد. در اين راستا رسانه هاي جمعي و گروهي ، صنعتگران و تجار دلسوز اين منطقه ، مسئولين استاني و از همه مهمتر مردم را به عنوان پشتوانه در كنار خود مي داند.

از تمامي ارباب دلسوز و ارزشمند جرايد خواهشمنديم ما را در اين عرصه خطير چون هميشه ياري نمايند.